    Ref No: 68180PSC300180CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 68180PSC300180CQ
Number of Stones 100 pce
Length 1.80 mm
Width 1.80 mm
Depth 1.17 mm
Avg. weight 0.026 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range PS
Pantone ID 240
Color name Medium dark reddish purple
1.80 mm each round shaped stone matches a very good brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
PS color each stone is calibrated to match medium dark reddish purple color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.