    Ref No: 64098AMC300125CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 64098AMC300125CQ
Identification Natural gemstone
Variety Amethyst
Quality Standard
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Brazil
Measurements perfectly matched
Number of Stones 100 pce
Length 1.25 mm
Width 1.25 mm
Depth 0.81 mm
Avg. weight 0.010 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 4 (Very good)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Very good
Polish Very good
Brilliance Very good
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range AM
Pantone ID 528
Color name Light violet
Clarity Slightly included
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
100 stones perfectly calibrated lot of 100 amethyst gemstones in a purpose-built box.
1.25 mm each round shaped stone matches a very good brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
AM color each stone is calibrated to match light violet color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.