    Ref No: 94167AMC500240CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
  • Shipping : United States
  • Delivery
    Estimated within 3-5 working days
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 94167AMC500240CQ
Identification Natural gemstone
Variety Amethyst
Quality Standard
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Brazil
Measurements perfectly matched
Number of Stones 36 pce
Length 2.40 mm
Width 2.40 mm
Depth 1.56 mm
Avg. weight 0.071 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape Round
Cut style Brilliant
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range AM
Pantone ID 256
Color name Extremely light violet
Clarity Slightly included
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
36 stones perfectly calibrated lot of 36 amethyst gemstones in a purpose-built box.
2.40 mm each round shaped stone matches a very good brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
AM color each stone is calibrated to match extremely light violet color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.