    Ref No: 66967CTC400100CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 66967CTC400100CQ
Identification Natural gemstone
Variety Chrome-Tourmaline
Quality Standard
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 100 pce
Length 1.00 mm
Width 1.00 mm
Depth 0.65 mm
Avg. weight 0.006 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 4 (Very good)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Very good
Polish Very good
Brilliance Very good
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range CT
Pantone ID 347
Color name Medium dark green
Clarity Slightly included
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
100 stones perfectly calibrated lot of 100 chrome tourmaline gemstones in a purpose-built box.
1.00 mm each round shaped stone matches a very good brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
CT color each stone is calibrated to match medium dark green color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.