    Ref No: 63884CTQ200200EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 63884CTQ200200EC
Identification Natural gemstone
Variety Chrome-Tourmaline
Quality Premium
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 64 pce
Length 2.00 mm
Width 2.00 mm
Depth 1.30 mm
Avg. weight 0.050 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Square
Cut style Princess
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range CT
Pantone ID 341
Color name Dark very slightly bluish green
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
64 stones perfectly calibrated lot of 64 chrome tourmaline gemstones in a purpose-built box.
2.00 mm each square shaped stone matches an exceptional princess cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
CT color each stone is calibrated to match dark very slightly bluish green color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.