    Ref No: 80923SPC300210EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 80923SPC300210EC
Measurements perfectly matched
Number of Stones 60 pce
Length 2.10 mm
Width 2.10 mm
Depth 1.34 mm
Avg. weight 0.045 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range SP
Pantone ID 1795
Color name Medium dark slightly purplish red
60 stones perfectly calibrated lot of 60 spinel gemstones in a purpose-built box.
2.10 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
SP color each stone is calibrated to match medium dark slightly purplish red color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.