    Ref No: 93595AMC300230EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 93595AMC300230EC
Identification Natural gemstone
Variety Amethyst
Quality Premium
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Brazil
Measurements perfectly matched
Number of Stones 60 pce
Length 2.30 mm
Width 2.30 mm
Depth 1.50 mm
Avg. weight 0.063 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range AM
Pantone ID 528
Color name Light violet
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
60 stones perfectly calibrated lot of 60 amethyst gemstones in a purpose-built box.
2.30 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
AM color each stone is calibrated to match light violet color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.
AM100
AM200
AM300
AM400
AM500
Purple
10 0 results
AM 93589AMC300230EC A perfectly calibrated lot of 60 high-precision cut natural amethyst gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each round shaped stone on average weighs 0.063 carat, measuring 2.3mm in length, 2.3mm in width and 1.495mm in depth, and features an exceptional brilliant cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.
Saved for later
Added to your basket
Can't save this item
ViewSave
AM 93585AMC300230EC A perfectly calibrated lot of 60 high-precision cut natural amethyst gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each round shaped stone on average weighs 0.063 carat, measuring 2.3mm in length, 2.3mm in width and 1.495mm in depth, and features an exceptional brilliant cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.
ViewSave
AM 93595AMC300230EC A perfectly calibrated lot of 60 high-precision cut natural amethyst gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each round shaped stone on average weighs 0.063 carat, measuring 2.3mm in length, 2.3mm in width and 1.495mm in depth, and features an exceptional brilliant cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.