    Ref No: 147417AMC300230EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 147417AMC300230EC
Identification Natural gemstone
Variety Amethyst
Quality Premium
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Brazil
Measurements perfectly matched
Number of Stones 60 pce
Length 2.30 mm
Width 2.30 mm
Depth 1.50 mm
Avg. weight 0.063 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range AM
Pantone ID 528
Color name Light violet
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
60 stones perfectly calibrated lot of 60 amethyst gemstones in a purpose-built box.
2.30 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
AM color each stone is calibrated to match light violet color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.