    Ref No: 27232YRC300190EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 27232YRC300190EC
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Premium
Enhancement E (Normally enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 60 pce
Length 1.90 mm
Width 1.90 mm
Depth 1.24 mm
Avg. weight 0.031 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range YR
Pantone ID 1785
Color name Medium light orangy red
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment U (Diffusion)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
60 stones perfectly calibrated lot of 60 sapphire gemstones in a purpose-built box.
1.90 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
YR color each stone is calibrated to match medium light orangy red color.
U treatment all stones have undergone treatment by diffusion.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.