    Ref No: 112859CTQ400300EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 112859CTQ400300EC
Identification Natural gemstone
Variety Chrome-Tourmaline
Quality Premium
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 36 pce
Length 3.00 mm
Width 3.00 mm
Depth 1.95 mm
Avg. weight 0.168 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Square
Cut style Princess
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range CT
Pantone ID 347
Color name Medium dark green
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
36 stones perfectly calibrated lot of 36 chrome tourmaline gemstones in a purpose-built box.
3.00 mm each square shaped stone matches an exceptional princess cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
CT color each stone is calibrated to match medium dark green color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.