    Ref No: 101387CTB300130EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 101387CTB300130EC
Identification Natural gemstone
Variety Chrome-Tourmaline
Quality Premium
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 60 pce
Length 1.30 mm
Width 1.30 mm
Depth 0.84 mm
Avg. weight 0.013 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Round
Cut style Cabochon
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range CT
Pantone ID 340
Color name Medium green
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
60 stones perfectly calibrated lot of 60 chrome tourmaline gemstones in a purpose-built box.
1.30 mm each round shaped stone matches an exceptional cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
CT color each stone is calibrated to match medium green color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.