    Ref No: 102583YBC400150EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 102583YBC400150EC
Number of Stones 100 pce
Length 1.50 mm
Width 1.50 mm
Depth 0.97 mm
Avg. weight 0.015 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range YB
Pantone ID 150
Color name Light yellowish orange
1.50 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
YB color each stone is calibrated to match light yellowish orange color.
U treatment all stones have undergone treatment by diffusion.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.