    Ref No: 102582YBC500150EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 102582YBC500150EC
Number of Stones 100 pce
Length 1.50 mm
Width 1.50 mm
Depth 0.97 mm
Avg. weight 0.015 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range YB
Pantone ID 135
Color name Very light yellowish orange
1.50 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
YB color each stone is calibrated to match very light yellowish orange color.
U treatment all stones have undergone treatment by diffusion.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.