    Ref No: 138417YBQ500150EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 138417YBQ500150EC
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Premium
Number of Stones 100 pce
Length 1.50 mm
Width 1.50 mm
Depth 0.98 mm
Avg. weight 0.020 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Square
Cut style Princess
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range YB
Pantone ID 135
Color name Very light yellowish orange
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment U (Diffusion)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
100 stones perfectly calibrated lot of 100 sapphire gemstones in a purpose-built box.
1.50 mm each square shaped stone matches an exceptional princess cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
YB color each stone is calibrated to match very light yellowish orange color.
U treatment all stones have undergone treatment by diffusion.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.
YB100
YB200
YB300
YB400
YB500
YB600
YB700
Yellow
10 0 results
YB 66421YBQ600300EC A perfectly calibrated lot of 36 high-precision cut natural sapphire gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each square shaped stone on average weighs 0.168 carat, measuring 3mm in length, 3mm in width and 1.95mm in depth, and features an exceptional princess cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.
Saved for later
Added to your basket
Can't save this item
ViewSave
YB 66415YBQ400250EC A perfectly calibrated lot of 36 high-precision cut natural sapphire gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each square shaped stone on average weighs 0.094 carat, measuring 2.5mm in length, 2.5mm in width and 1.62mm in depth, and features an exceptional princess cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.
ViewSave
YB 138417YBQ500150EC A perfectly calibrated lot of 100 high-precision cut natural sapphire gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each square shaped stone on average weighs 0.02 carat, measuring 1.5mm in length, 1.5mm in width and 0.98mm in depth, and features an exceptional princess cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.