    Ref No: 138421YCQ400150EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 138421YCQ400150EC
Number of Stones 100 pce
Length 1.50 mm
Width 1.50 mm
Depth 0.98 mm
Avg. weight 0.020 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range YC
Pantone ID 123
Color name Light yellow
1.50 mm each square shaped stone matches an exceptional princess cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
YC color each stone is calibrated to match light yellow color.
U treatment all stones have undergone treatment by diffusion.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.