    Ref No: 136773TSC400100EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Wednesday, 13 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 136773TSC400100EC
Identification Natural gemstone
Variety Grossular
Quality Premium
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 100 pce
Length 1.00 mm
Width 1.00 mm
Depth 0.65 mm
Avg. weight 0.006 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range TS
Pantone ID 347
Color name Medium dark green
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
100 stones perfectly calibrated lot of 100 tsavorite gemstones in a purpose-built box.
1.00 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
TS color each stone is calibrated to match medium dark green color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.
TS100
TS200
TS300
TS400
TS500
Green
10 0 results
TS 138800TSC400100EC A perfectly calibrated lot of 100 high-precision cut natural grossular gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each round shaped stone on average weighs 0.006 carat, measuring 1mm in length, 1mm in width and 0.65mm in depth, and features an exceptional brilliant cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.
Saved for later
Added to your basket
Can't save this item
ViewSave
TS 136773TSC400100EC A perfectly calibrated lot of 100 high-precision cut natural grossular gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each round shaped stone on average weighs 0.006 carat, measuring 1mm in length, 1mm in width and 0.65mm in depth, and features an exceptional brilliant cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.