    Ref No: 96568BSC200210CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Wednesday, 13 May 2026
  • Shipping : United States
    Free - FREE express international delivery
  • Delivery
    Estimated within 3-5 working days
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 96568BSC200210CQ
Number of Stones 60 pce
Length 2.10 mm
Width 2.10 mm
Depth 1.36 mm
Avg. weight 0.045 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range BS
Pantone ID 286
Color name Medium blue
2.10 mm each round shaped stone matches a very good brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
BS color each stone is calibrated to match medium blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.