    Ref No: 96267BKB100270EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 96267BKB100270EC
Measurements perfectly matched
Number of Stones 25 pce
Length 2.70 mm
Width 2.70 mm
Depth 1.76 mm
Avg. weight 0.120 cts
Max. tolerance +0.03 mm
25 stones perfectly calibrated lot of 25 sapphire gemstones in a purpose-built box.
2.70 mm each round shaped stone matches an exceptional cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.