    Ref No: 80473RBC100160CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 80473RBC100160CQ
Identification Natural gemstone
Variety Ruby
Quality Standard
Enhancement E (Normally enhanced)
Origin Mozambique
Measurements perfectly matched
Number of Stones 100 pce
Length 1.60 mm
Width 1.60 mm
Depth 1.04 mm
Avg. weight 0.018 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 4 (Very good)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Very good
Polish Very good
Brilliance Very good
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range RB
Pantone ID 187
Color name Medium red
Clarity Slightly included
Transparency Transparent
Treatment H (Heating)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
100 stones perfectly calibrated lot of 100 ruby gemstones in a purpose-built box.
1.60 mm each round shaped stone matches a very good brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
RB color each stone is calibrated to match medium red color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.