    Ref No: 76388GSB500170EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 76388GSB500170EC
Number of Stones 36 pce
Length 1.70 mm
Width 1.70 mm
Depth 1.10 mm
Avg. weight 0.030 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range GS
Pantone ID 454
Color name Light strongly yellowish green
1.70 mm each round shaped stone matches an exceptional cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
GS color each stone is calibrated to match light strongly yellowish green color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.