    Ref No: 76368LSB700170EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 76368LSB700170EC
Number of Stones 36 pce
Length 1.70 mm
Width 1.70 mm
Depth 1.10 mm
Avg. weight 0.030 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range LS
Pantone ID 407
Color name Light yellowish orange
1.70 mm each round shaped stone matches an exceptional cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
LS color each stone is calibrated to match light yellowish orange color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.