    Ref No: 82370YSB700130EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 82370YSB700130EC
Number of Stones 60 pce
Length 1.30 mm
Width 1.30 mm
Depth 0.84 mm
Avg. weight 0.013 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range YS
Pantone ID 100
Color name Very light greenish yellow
1.30 mm each round shaped stone matches an exceptional cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
YS color each stone is calibrated to match very light greenish yellow color.
U treatment all stones have undergone treatment by diffusion.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.