    Ref No: 67318PSQ600250CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 67318PSQ600250CQ
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Standard
Enhancement E (Normally enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 36 pce
Length 2.50 mm
Width 2.50 mm
Depth 1.62 mm
Avg. weight 0.094 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 4 (Very good)
Shape Square
Cut style Princess
Symmetry Very good
Polish Very good
Brilliance Very good
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range PS
Pantone ID 230
Color name Very light reddish purple
Clarity Slightly included
Transparency Transparent
Treatment H (Heating)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
36 stones perfectly calibrated lot of 36 sapphire gemstones in a purpose-built box.
2.50 mm each square shaped stone matches a very good princess cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
PS color each stone is calibrated to match very light reddish purple color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.