    Ref No: 83157YRB200220EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 83157YRB200220EC
Number of Stones 36 pce
Length 2.20 mm
Width 2.20 mm
Depth 1.43 mm
Avg. weight 0.060 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range YR
Pantone ID 179
Color name Medium orangy red
2.20 mm each round shaped stone matches an exceptional cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
YR color each stone is calibrated to match medium orangy red color.
U treatment all stones have undergone treatment by diffusion.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.