    Ref No: 43463BSQ200150EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 43463BSQ200150EC
Number of Stones 100 pce
Length 1.50 mm
Width 1.50 mm
Depth 1.02 mm
Avg. weight 0.020 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range BS
Pantone ID 286
Color name Medium blue
1.50 mm each square shaped stone matches an exceptional princess cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
BS color each stone is calibrated to match medium blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.