    Ref No: 43437BCQ400150EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 43437BCQ400150EC
Quality Premium
Enhancement E (Normally enhanced)
Origin Australia
Measurements perfectly matched
Number of Stones 100 pce
Length 1.50 mm
Width 1.50 mm
Depth 1.02 mm
Avg. weight 0.020 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range BC
Pantone ID 313
Color name Medium light greenish blue
1.50 mm each square shaped stone matches an exceptional princess cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
BC color each stone is calibrated to match medium light greenish blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.