    Ref No: 43405BCQ400150EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 43405BCQ400150EC
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Premium
Enhancement E (Normally enhanced)
Origin Australia
Measurements perfectly matched
Number of Stones 100 pce
Length 1.50 mm
Width 1.50 mm
Depth 1.02 mm
Avg. weight 0.020 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Square
Cut style Princess
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range BC
Pantone ID 313
Color name Medium light greenish blue
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment H (Heating)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
100 stones perfectly calibrated lot of 100 sapphire gemstones in a purpose-built box.
1.50 mm each square shaped stone matches an exceptional princess cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
BC color each stone is calibrated to match medium light greenish blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.