    Ref No: 80906SPC400190EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 80906SPC400190EC
Identification Natural gemstone
Variety Spinel
Quality Premium
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Mogok
Measurements perfectly matched
Number of Stones 60 pce
Length 1.90 mm
Width 1.90 mm
Depth 1.22 mm
Avg. weight 0.031 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range SP
Pantone ID 198
Color name Medium light strongly purplish red
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
60 stones perfectly calibrated lot of 60 spinel gemstones in a purpose-built box.
1.90 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
SP color each stone is calibrated to match medium light strongly purplish red color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.