    Ref No: 54906YSC600140EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 54906YSC600140EC
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Premium
Number of Stones 100 pce
Length 1.40 mm
Width 1.40 mm
Depth 0.91 mm
Avg. weight 0.014 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range YS
Pantone ID 101
Color name Light greenish yellow
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment U (Diffusion)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
100 stones perfectly calibrated lot of 100 sapphire gemstones in a purpose-built box.
1.40 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
YS color each stone is calibrated to match light greenish yellow color.
U treatment all stones have undergone treatment by diffusion.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.