    Ref No: 70009GSC200150EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 70009GSC200150EC
Number of Stones 100 pce
Length 1.50 mm
Width 1.50 mm
Depth 0.97 mm
Avg. weight 0.015 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range GS
Pantone ID 429
Color name Light very strongly greenish blue
1.50 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
GS color each stone is calibrated to match light very strongly greenish blue color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.