    Ref No: 96295BKB100290EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
  • Shipping : United States
    Free - FREE express international delivery
  • Delivery
    Estimated within 3-5 working days
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 96295BKB100290EC
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Premium
Enhancement E (Normally enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 25 pce
Length 2.90 mm
Width 2.90 mm
Depth 1.89 mm
Avg. weight 0.150 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Round
Cut style Cabochon
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range BK
Pantone ID 282
Color name Extremely dark blue
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment H (Heating)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
25 stones perfectly calibrated lot of 25 sapphire gemstones in a purpose-built box.
2.90 mm each round shaped stone matches an exceptional cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
BK color each stone is calibrated to match extremely dark blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.