    Ref No: 96140BSB400180EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 96140BSB400180EC
Measurements perfectly matched
Number of Stones 36 pce
Length 1.80 mm
Width 1.80 mm
Depth 1.17 mm
Avg. weight 0.035 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range BS
Pantone ID 279
Color name Light blue
36 stones perfectly calibrated lot of 36 sapphire gemstones in a purpose-built box.
1.80 mm each round shaped stone matches an exceptional cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
BS color each stone is calibrated to match light blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.