    Ref No: 78260BSC300130CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Wednesday, 13 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 78260BSC300130CQ
Number of Stones 100 pce
Length 1.30 mm
Width 1.30 mm
Depth 0.84 mm
Avg. weight 0.011 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range BS
Pantone ID 285
Color name Medium light blue
1.30 mm each round shaped stone matches a very good brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
BS color each stone is calibrated to match medium light blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.