    Ref No: 96601BSC300230CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Wednesday, 13 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 96601BSC300230CQ
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Standard
Enhancement E (Normally enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 60 pce
Length 2.30 mm
Width 2.30 mm
Depth 1.50 mm
Avg. weight 0.063 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 4 (Very good)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Very good
Polish Very good
Brilliance Very good
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range BS
Pantone ID 285
Color name Medium light blue
Clarity Slightly included
Transparency Transparent
Treatment H (Heating)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
60 stones perfectly calibrated lot of 60 sapphire gemstones in a purpose-built box.
2.30 mm each round shaped stone matches a very good brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
BS color each stone is calibrated to match medium light blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.