    Ref No: 79936BSC400125CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 79936BSC400125CQ
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Standard
Number of Stones 100 pce
Length 1.25 mm
Width 1.25 mm
Depth 0.81 mm
Avg. weight 0.010 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 4 (Very good)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Very good
Polish Very good
Brilliance Very good
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range BS
Pantone ID 279
Color name Light blue
Clarity Slightly included
Transparency Transparent
Treatment H (Heating)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
100 stones perfectly calibrated lot of 100 sapphire gemstones in a purpose-built box.
1.25 mm each round shaped stone matches a very good brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
BS color each stone is calibrated to match light blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.