    Ref No: 139579BSC500140EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 139579BSC500140EC
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Premium
Number of Stones 100 pce
Length 1.40 mm
Width 1.40 mm
Depth 0.91 mm
Avg. weight 0.014 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range BS
Pantone ID 278
Color name Very light blue
Clarity Eye clean
1.40 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
BS color each stone is calibrated to match very light blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.