    Ref No: 136211CTC500120EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 136211CTC500120EC
Identification Natural gemstone
Variety Chrome-Tourmaline
Quality Premium
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 100 pce
Length 1.20 mm
Width 1.20 mm
Depth 0.78 mm
Avg. weight 0.010 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range CT
Pantone ID 358
Color name Very light yellowish green
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
100 stones perfectly calibrated lot of 100 chrome tourmaline gemstones in a purpose-built box.
1.20 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
CT color each stone is calibrated to match very light yellowish green color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.