    Ref No: 112851CTQ400250EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 112851CTQ400250EC
Number of Stones 36 pce
Length 2.50 mm
Width 2.50 mm
Depth 1.62 mm
Avg. weight 0.094 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range CT
Pantone ID 347
Color name Medium dark green
2.50 mm each square shaped stone matches an exceptional princess cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
CT color each stone is calibrated to match medium dark green color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.