    Ref No: 93437GSB300200EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 93437GSB300200EC
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Premium
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 36 pce
Length 2.00 mm
Width 2.00 mm
Depth 1.30 mm
Avg. weight 0.048 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Round
Cut style Cabochon
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range GS
Pantone ID 537
Color name Extremely light blue
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
36 stones perfectly calibrated lot of 36 sapphire gemstones in a purpose-built box.
2.00 mm each round shaped stone matches an exceptional cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
GS color each stone is calibrated to match extremely light blue color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.