    Ref No: 118161GSB500130EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 118161GSB500130EC
Number of Stones 60 pce
Length 1.30 mm
Width 1.30 mm
Depth 0.85 mm
Avg. weight 0.013 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range GS
Pantone ID 454
Color name Light strongly yellowish green
1.30 mm each round shaped stone matches an exceptional cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
GS color each stone is calibrated to match light strongly yellowish green color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.