    Ref No: 146769RBC300110EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 146769RBC300110EC
Number of Stones 100 pce
Length 1.10 mm
Width 1.10 mm
Depth 0.71 mm
Avg. weight 0.007 cts
Max. tolerance +0.03 mm
1.10 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.
RB100
RB200
RB300
Red
10 0 results
RB 146769RBC300110EC A perfectly calibrated lot of 100 high-precision cut natural ruby gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each round shaped stone on average weighs 0.007 carat, measuring 1.1mm in length, 1.1mm in width and 0.715mm in depth, and features an exceptional brilliant cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.