    Ref No: 146763RBC300110EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 146763RBC300110EC
Identification Natural gemstone
Variety Ruby
Quality Premium
Enhancement E (Normally enhanced)
Origin Mozambique
Measurements perfectly matched
Number of Stones 100 pce
Length 1.10 mm
Width 1.10 mm
Depth 0.71 mm
Avg. weight 0.007 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 5 (Exceptional)
Shape Round
Cut style Brilliant
Symmetry Exceptional
Polish Exceptional
Brilliance Exceptional
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range RB
Pantone ID 186
Color name Medium dark red
Clarity Eye clean
Transparency Transparent
Treatment H (Heating)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
100 stones perfectly calibrated lot of 100 ruby gemstones in a purpose-built box.
1.10 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
RB color each stone is calibrated to match medium dark red color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.
RB100
RB200
RB300
Red
10 0 results
RB 146769RBC300110EC A perfectly calibrated lot of 100 high-precision cut natural ruby gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each round shaped stone on average weighs 0.007 carat, measuring 1.1mm in length, 1.1mm in width and 0.715mm in depth, and features an exceptional brilliant cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.
Saved for later
Added to your basket
Can't save this item
ViewSave
RB 146763RBC300110EC A perfectly calibrated lot of 100 high-precision cut natural ruby gemstones, which are secured in a purpose-built box and accompanied by a Certificate of Authenticity. Each round shaped stone on average weighs 0.007 carat, measuring 1.1mm in length, 1.1mm in width and 0.715mm in depth, and features an exceptional brilliant cut and finish, along with an absolute minimum variance of color difference.