    Ref No: 140500BCC500270EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 140500BCC500270EC
Quality Premium
Enhancement E (Normally enhanced)
Origin Australia
Measurements perfectly matched
Number of Stones 36 pce
Length 2.70 mm
Width 2.70 mm
Depth 1.75 mm
Avg. weight 0.100 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range BC
Pantone ID 629
Color name Very light greenish blue
36 stones perfectly calibrated lot of 36 sapphire gemstones in a purpose-built box.
2.70 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
BC color each stone is calibrated to match very light greenish blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.