    Ref No: 110515BSC300230EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Wednesday, 13 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 110515BSC300230EC
Quality Premium
Enhancement E (Normally enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 60 pce
Length 2.30 mm
Width 2.30 mm
Depth 1.50 mm
Avg. weight 0.063 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range BS
Pantone ID 285
Color name Medium light blue
60 stones perfectly calibrated lot of 60 sapphire gemstones in a purpose-built box.
2.30 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
BS color each stone is calibrated to match medium light blue color.
H treatment all stones have undergone treatment by heating.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.