    Ref No: 70724GSB200190CQ In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Friday, 15 May 2026
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 70724GSB200190CQ
Identification Natural gemstone
Variety Sapphire
Quality Standard
Enhancement A (Not currently known to be enhanced)
Origin Africa
Measurements perfectly matched
Number of Stones 36 pce
Length 1.90 mm
Width 1.90 mm
Depth 1.24 mm
Avg. weight 0.040 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Shape & Cut High-precision faceting
Cut grade 4 (Very good)
Shape Round
Cut style Cabochon
Symmetry Very good
Polish Very good
Brilliance Very good
Color & Clarity Digitally calibrated
Color range GS
Pantone ID 429
Color name Light very strongly greenish blue
Clarity Slightly included
Transparency Transparent
Treatment N (Not enhanced)
Calibration perfectly matched size, clarity & color
36 stones perfectly calibrated lot of 36 sapphire gemstones in a purpose-built box.
1.90 mm each round shaped stone matches a very good cabochon cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
S quality each stone is calibrated to match slightly included clarity.
GS color each stone is calibrated to match light very strongly greenish blue color.
N treatment all stones have undergone treatment by not enhanced.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.