    Ref No: 44021YSC400150EC In stock
  • Order now and we will dispatch it on
    Thursday, 14 May 2026
  • Shipping : United States
    Free - FREE express international delivery
  • Delivery
    Estimated within 3-5 working days
Vital data 100% natural gemstones
Product ID 44021YSC400150EC
Number of Stones 100 pce
Length 1.50 mm
Width 1.50 mm
Depth 0.97 mm
Avg. weight 0.015 cts
Max. tolerance +0.03 mm
Color range YS
Pantone ID 116
Color name Medium greenish yellow
1.50 mm each round shaped stone matches an exceptional brilliant cut and size with maximum tolerance of +0.03 mm.
P quality each stone is calibrated to match eye clean clarity.
YS color each stone is calibrated to match medium greenish yellow color.
U treatment all stones have undergone treatment by diffusion.
100% natural all stones are guaranteed to be natural.